V Pogórzańskie Atrakcje Naukowe 13 - 14 września 2014







"Atrakcje w przestworzach"

to temat V jubileuszowych Pogórzańskich Atrakcji Naukowych Honorowy Patronat objęli Rektorzy: Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie gen. bryg. pil. dr hab. Jan RAJCHEL, Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak, Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Michał Śliwa, Akademii Górniczo Hutniczej prof. Tadeusz Słomka.


Zajmiemy się szeroko pojętym lotnictwem, tzn. konstrukcją statków powietrznych, aerodynamiką technologią produkcji i eksploatacji, dynamiką lotu, zagadnieniami automatyki i sterowania, wyposażeniem pokładowym, nawigacją i łącznością. Chcemy wykorzystać doświadczenie aeronautyczne i związane z tym emocje jako inspirację do działań poznawczych. Wśród uczestników, wystawców i mecenasów przedsięwzięcia nie zabraknie tych, którzy ponownie wezmą w nim udział, jak i tych, którzy pojawią się po raz pierwszy. Prowadzonych będzie szereg zajęć warsztatowych (m.in. budowy zdalnie sterowanych modeli RC), pokazów, prelekcji (około 20 stoisk wystawowych w namiotach i salach lekcyjnych) Można będzie porozmawiać z naukowcami, samodzielnie przeprowadzić proste eksperymenty oraz sprawdzić się w różnego rodzaju konkursach, zawodach itp. Będzie to wyjątkowa okazja do rodzinnego spotkania "oko w oko" z prawdziwą nauką dla dzieci, młodzieży i dorosłych, nie tylko z terenu Gminy Łużna, ale również z sąsiednich gmin i powiatów województwa małopolskiego i podkarpackiego.

AERO Piknik



impreza lotnicza z wieloma niecodziennymi i interaktywnymi atrakcjami:



WSOSPStoisko i prezentacje przygotowane przez studentów i pracowników naukowych Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych z Dęblina ( m in. symulator F 16, skafandry przeciwprzeciążeniowe, modele itp. )




WSOSP

Franciszek Janik zdobywca Pucharu Gordon Benetta - wystawa i spotkanie z tegorocznym uczestnikiem zawodów Gordon Benetta Mateuszem Rękasem.





Mościcki Klub Balonowy

MKB



POKAZY BALONOWE, HANGAR PNEUMATYCZNY, KONKURS MODELI SZYBOWCÓW, SYMULATOR LOTU BALONEM, ŻYROSKOP, STACJA METEOROLOGICZNA, Ekspozycja szybowca na ziemi, instruktaż działania sterów i przyrządów, możliwość wejścia do kabiny. NIETYPOWE LATAWCE ,Ekspozycja makiet samolotów w dużej skali



14 września 2014 w godz. 11 do 18
Stoisko i prezentacje przygotowane przez studentów i pracowników naukowych Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych z Dęblina ( m in. symulator F 16, skafandry przeciwprzeciążeniowe, modele itp.)

Modelarski Air Show


RC-Lipol

Symulatory lotu, warsztaty budowy modeli RC - Szkoła Latania "RC-Lipol" Rzeszów

RC-Lipol




MiM

O deszczu, ciśnieniu, rakietach, samolotach i wielu innych trudnych do wytłumaczenia dzieciom zagadnieniach można się będzie dowiedzieć na warsztatach - "Dlaczego samolot lata" i "Od Ikara do rakiety" prowadzonych przez Muzeum Inżynierii Miejskiej z Krakowa.



Pokazy sokolnicze:

Sokół

Aby przybliżyć urok jednej z ulubionych rozrywek naszych przodków, zapraszamy na polowanie.
Rycerstwo lubowało się w zasadzaniu na dzikiego zwierza, ale tylko prawdziwa elita mogła pozwolić sobie na polowanie z sokołem u boku. Ta niecodzienna rozrywka na pewno dostarczy Wam wielu niezapomnianych emocji. Będzie można samodzielnie wysłać jastrzębia na polowanie i spojrzeć puchaczowi w oczy.
W programie: polowanie z ptakami drapieżnymi, metody i techniki polowania, prezentacja ptaków używanych do polowań (różne gatunki (sokół, jastrząb, sowa, puchacz, orzeł), pokaz drapieżników w akcji.
Tradycyjnie już pełne niespodzianek stoiska Studenckich Kół Naukowych Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego, Akademii Górniczo Hutniczej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, szkół średnich powiatu gorlickiego itp. Ich prezentacja dotyczy nie tylko głównego tematu imprezy ale szeroko rozumianych nauk przyrodniczych.



Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej


Koło chewmików PK


Chemicy w tym roku zaprezentują laboratorium jasne i ciemne. Za nazwami doświadczeń laboratorium ciemnego kryje się niezwykły świat fotochemii.
Zaprezentujemy zjawiska fluorescencji, fosforescencji nie tylko stosując czyste substancje, ale również przedmioty z dnia codziennego takie jak:
- ser,
- jajka,
- trawa,
- napoje,
- proszki do prania,
- mazaki.

WiITCh labolatorium jasne

Pokażemy dziedziny w których te zjawiska znalazły zastosowanie takie jak:
- wybielanie optyczne,
- zabezpieczenia dokumentów,
- ratownictwo czy kryminalistyka.
WiITCh labolatorium ciemne

Wrócimy także do historii odkrycia fosforescencji - świecenia fosforu białego ,sięgającej czasów alchemii.
Następnie udamy się w podróż na rafę koralową, na której zjawiska fotochemiczne są wszechobecne. Wracając z niej zagłębimy się w świat witamin i ich związek z fotochemią, przedstawimy zastosowanie tychże zjawisk w medycynie, oraz dokładniej przyjrzymy się wpływie promieniowania UV na nasza skórę i oczy. Przetestujemy także skuteczność "środków ochrony" przed promieniowaniem UV (okulary, kremy z filtrem). Pokażemy z jakich barw składa się światło (zmierzymy widma) zarówno to naturalne (słoneczne) jak i to generowane przez człowieka. Opowiemy o spektrometrii, a na sam koniec sprawdzimy w jaki jeszcze sposób można generować "chemiczne światło", czyli dokładniej przyjrzymy się chemo-, tryboluminescencji.


Zakład Fotoniki, Instytut Fizyki, Uniwersytet Jagielloński

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ


Pokazy związane z tematem przewodnim:
- dlaczego lata czyli o równaniu Bernoulliego (kilka doświadczeń),
- o ciśnieniu, czyli eksperymenty z powietrzem i wodą,
- jak działa radio, czy o falach elektromagnetycznych,
- jak działa GPS.
Oprócz tego będzie pokaz "Magiczna fizyka", m. in.:
- broń laserowa z Gwiezdnych Wojen
- zaczarowane wahadła,
- muzyka spod igły,
- telekineza, czy jak za pomocą myśli przesuwać przedmioty,
- magiczna soczewka,
- kamień celtycki.

Prosty konkurs (z nagrodami!) - "Najdłużej spada" - oczywiście temat jest związany z aerodynamiką. Planowany pokaz "Mistrz prędkości nie do pokonania czyli jak szybko porusza się światło".



Stoisko i prezentacje Jednostki Strzeleckiej 2039 Kraków Związku Strzeleckiego "Strzelec" Organizacji Społeczno-Wychowawczej Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego - stoiska do samodzielnego eksperymentowania

Koncerty

Sobota:
Zespoły Billy Goats, Pajujo, Kordian

Niedziela 14-09-2014 godzina 18.00

Orkiestra




Anna Rosa( sopran) Bogusław Morka (tenor) Bogdan Kierejsza (skrzypce) i Królewska Orkiestra Symfoniczna z Warszawy pod dyrekcją prof. Janusza Przybylskiego

Orkiestra



W PROGRAMIE KONCERTU NAJPIĘKNIEJSZE ARIE WŁOSKIE, HISZPAŃSKIE, OPERETKOWE ORAZ PIOSENKI Z REPERTUARU ANNY GERMAN. CAŁOŚCI DOPEŁNIĄ ROZRYWKOWE WYKONANIA ZNANYCH PRZEBOJÓW MUZYKI FILMOWEJ I KLASYCZNEJ

DKMS



Dzień Dawcy Szpiku Podczas V Pogórzańskich Atrakcji Naukowych w Łużnej Fundacja DKMS Polska - rejestracja potencjalnych dawców krwi dla fundacji.

Stoiska dotyczące profilaktyki zdrowotnej


Partnerem przedsięwzięcia jest:

Malopolskie.pl

Design by GW